Peter Toth

Peter Toth

Software developer and tech enthusiast

Investovanie do kryptomien pre začiatočníkov

V poslednej dobe som dostal množstvo otázok ohľadom kryptomien. Dôvodom je prudký nárast ich cien za posledné mesiace. Preto som napísal článok pre začiatočníkov, ktorí chcú zašpekulovať na kryptomenách. Cieľom nie je vysvetliť kryptomeny a viacero vecí som zjednodušil. Snažím sa len, aby začiatočníci predišli aspoň niektorých chybám.

Kryptomenami sa zaoberám intenzívne posledných pár rokov a založil som tím, ktorý sa na ne špecializuje z technologického hľadiska.  Ak máte otázky alebo záujem o spoluprácu – prosím kontaktujte ma.

1. Psychológia

Predtým než sa dostaneme ku samotným menám, je potrebné si zbehnúť dve veci. Po prvé nepodceňujte ako veľmi sme iracionálni. Vďaka výskumu z psychológie a hlavne vďaka behaviorálnej ekonomike poznáme obrovský zoznam podvedomých mentálnych skratiek v našom zmýšľaní. Tieto skratky sú dvojsečnou zbraňou. Na jednej strane nám uľahčujú rýchle rozhodovanie, na druhej strane nám bez nášho vedomia, zaväzujú oči. To sa ešte znásobuje pri špekulovaní na chaotickom trhu, kde zo dňa na deň môžete stratiť 20 percent hodnoty a začnete panikáriť kvôli ľudskej preferencii vyhýbať sa stratám.

Mnoho ľudí začína s kryptomenami hlavne, preto lebo to videli robiť ostatných. Spoliehajú sa na informácie iných, ktorí sami poriadne nechápu o čom hovoria, ale to im nebráni sebavedome predvídať správanie ceny. To nie je prekvapivé, keďže ľudia sú presvedčení, že vedia viac ako naozaj vedia a zároveň nedokážu zistiť sami, ako veľmi sa mýlia. Som si istý, že veľa z Vás si neprečíta poriadne odkazy v tom článku, lebo venovať sa tejto téme je časovo náročné a zložité a vy sa obaváte, že zmeškáte možnosť investovať.

Buďte teda opatrní, robte si vlastný výskum a uvedomte si, že táto oblasť je komplikovaná. Toto nie je prvý krát, keď neskúsení ľudia majú veľké oči pre investovanie v technológiách. Nenechajte sa nadchnúť úspešnými príbehmi, kedže o neúspechoch sa nikomu nechce hovoriť. Nepreceňujte sa ako ľudia, ktorí sú si istí, že sú lepší ako väčšina – nie sú. Som v kryptokomunite dosť dlho a zažil som už viacero takýchto jázd.

Skúsenejší ľudia počas stúpajúcej ceny kryptomien

 

2. Iracionalita trhov

Druhý problém je, že časť trhu s kryptomenami je v bubline. Bublina nie je sama o sebe zlá, keďže vďaka nej veľa ľudí kryptomeny spoznalo a veľa ľudí do nich investovalo.  Každá bublina však môže prasknúť a veľa ľudí príde o peniaze. Je viacero dôvodov, prečo si myslím, že momentálne máme bublinu. Medzi hlavné patria:

Základy sa podstatne nezmenili

V prvom rade v poslednej dobe sa pre väčšinu z kryptomien nič podstatné z pohľadu využiteľnosti nezmenilo. Na menách sa samozrejme intenzívne pracuje a v posledných mesiacoch vyšli viaceré novinky avšak výrazne stúpli úplne zanedbateľné meny o ktorých nikto nikdy nepočul. Aj najväčšie meny stoja pred problémami, ktoré môžu skončiť fiaskom. Bitcoinu hrozí, že sa v najbližších mesiacoch rozdelí na 2 samostatné meny. Zatiaľ to vyzerá pozitívne, veci sa menia zo dňa na deň. Ethereum – nepochybne platforma s veľkým potenciálom nie je v momentálnej dobe dostatočne bezpečná a nemá dostatočnú kapacitu, čo bolo vidno v posledných dňoch. Nemusíte mi veriť, opýtajte sa jedného z hlavných Ethereum developerov.

Nízky počet transakcií

Na množstve transakcií vidno, že okrem najpopulárnejších mien, sa ostatné meny používajú minimálne. Aj napriek tomu ich cena za posledné mesiace prudko stúpla. To značí, že ich ľudia veľmi nepoužívajú a hlavne ich držia kvôli špekulácií.

Aplikačné tokeny a Ethereum

Ďalší dôvod je, že Ethereum, ktoré má veľkú rolu na zvýšení celkovej hodnoty kryptomien, je nakupované hlavne kvôli aplikačným tokenom. V skratke, aplikačný token je digitálny token, ktorý predá firma, aby získala finančné prostriedky pre svoj projekt. Podobá sa akciám, ale narozdiel od nich nezískavate podiel vo firme. Keďže sa jedná o programovateľný token, môžete získať iné výhody v rámci produktu alebo, ak sa bude produktu dariť a cena tokenu pôjde hore, môžete zarobiť.

Momentálne sa skúšajú viaceré spôsoby ako ich najlepšie vydávať a nie je jasné, ako sa ku nim postavia úrady. Legislatívna neistota predstavuje riziko. Niektoré tímy vydávajú tokeny, len aby získali peniaze a samotný token nie je v produkte potrebný. Veľa projektov je experimentálnych, komplikovaných alebo nemajú hotový ani prototyp. Množstvo ľudí nerozumie týmto problémom alebo ich ignoruje a investujú YOLO štýlom, lebo dúfajú, že na jednom z nich náhodou zarobia. Preto sme videli ľudí nakúpiť tokeny v hodnote desiatok miliónov dolárov v priebehu doslova sekúnd. Je len otázka času kedy začnú padať prvé projekty kvôli chybám v kóde, podvodom, či jednoducho kvôli nevydarenému nápadu. Keďže väčšina tokenov je postavená na Ethereu, pokiaľ padne dôvera voči tokenom, Ethereum môže prísť o podstatnú časť svojej hodnoty. Aplikačné tokeny sú veľmi zaujímavá inovácia, ktorá má budúcnosť. Buďte opatrní.

Špekulanti

Krypto je plné amatérskych špekulantov. To znamená, že v prípade prvých problémov, budú chcieť vybrať peniaze, aby predišli stratám. Panika a rýchly predaj kvôli vyhnutiu sa ďalšej strate, môže kedykoľvek prasknúť bublinu.

Ako narábať s kryptomenami

Väčšina kryptomien má peňaženky. Jedná sa o programy na mobil, počítač alebo webstránku, ktoré ukladajú súkromný kľuč. Kľúč je je reťazec znakov, ktorý Vám ,,odomyká” možnosť narábať s kryptomenou vďaka kryptografii. Pre vás z toho vyplývajú dve hlavné veci:

1. Pokiaľ nemáte plný prístup ku kľúču, tak nemáte pod kontrolou svoju kryptomenu. To sa týka hlavne búrz, ktoré pre Vás vytvoria u seba peňaženku. Existujú aj pokročilé možnosti, kde dáte burze, len čiastočný prístup. Ak však neplánujte často obchodovať, nenechávajte si väčšie množstvo kryptogramy na burze. Ak už máte niečo na burze odporúčam využiť všetky možnosti na zabezpečenie, ktoré Vám poskytuje burza.

2. Kľúč by ste si mali zabezpečiť ako kľúč od Vášho bytu. V prvom rade, ak máte väčšie množstvo meny, nenechávajte si ho akomkoľvek zariadení, ktoré je pripojené ku Internetu. Môže sa stať, že vaše zariadenie bude skompromitované. Niektoré peňaženky sú naschvál menej bezpečné, aby boli viac užívateľsky prívetivé. Platí pravidlo, že nenechávajte si na svojich zariadeniach viac peňazí, než by ste si nechali v bežnej peňaženke.

Preto odporúčam zálohovať si svoj kľúč. Moderné peňaženky podporujú exportovanie kľúču v podobe niekoľkých slov. Tie si môžete zapísať na papier, z ktorého budete mať kópiu a obe kópie bezpečne uložíte. Následne si peňaženku zmažte. Z pomedzi peňaženiek odporúčam Breadwallet, MyCelium pre Bitcoin alebo Jaxx, ktorá podporuje viac mien naraz. Rovnako odporúčam aj hardware peňaženky ako je Trezor alebo Ledger Nano S. Sú drahšie, ale viac praktické ako papier a bezpečnejšie ako aplikácie na mobil.

Ako získať kryptomeny

Nákup

Burzy

Burzy umožňujú prístup ku veľkému množstvu mien. Nevýhodou môže byť, že budete musieť vyplniť svoje osobné údaje, kedže mnoho búrz je regulovaných podobne ako finančné inštitúcie. Po overení, ktoré kvôli momentálne zvýšenému náporu záujemcov môže trvať aj niekoľko týždňov, Vám stačí poslať na burzu peniaze, a to prevodom na účet alebo kartou.

Bankomaty

Hlavne pre nákup Bitcoinu sú možnosťou bankomaty. Jedná sa prístroj, ktorý sa podobá na klasický bankomat. Vložíte do neho peniaze, on overí ich pravosť a následne oskenuje QR kód Vašej peňaženky. Niektoré vám vedia pomôcť s vytvorením peňaženky. Narozdiel od burzy nemusíte zadávať osobné údaje avšak poplatky sú vyššie. Burzy majú poplatky od desatín percenta pri bankomatoch môže byť poplatok v niekoľkých percentách. Samozrejme pokiaľ nenakupujte veľa nebude to veľký rozdiel. Zoznam bankomatov nájdete na tu.

Iné

Stránky ako localbitcoins alebo niektoré peňaženky(napr MyCelium) umožňujú nájsť predajcu vo vašom okolí. S ním si následne viete dohodnúť stretnutie. Samozrejme na Slovensku je menej ľudí a pokiaľ kupujete kryptomenu prvýkrát a neviete čo robíte, nekupoval by som od úplnej cudzej osoby.

Mining

Mining je proces, ktorý využívajú viaceré kryptomeny pre zabezpečenie siete. Ak sa zapojíte do miningu budete odmenený kryptomenou podľa toho, aké množstvo výkonu poskytujete. Samozrejme treba zarátať aj náklady, ako je počiatočná investícia, elektrina a vlastný čas. Minovanie neodporúčam pre úplných začiatočníkov, keďže si vyžaduje technické znalosti a znalosti ohľadom kryptomien.

Zarábanie

Pri možnostiach zarobiť si v kryptomene narazíte najpravdepodobnejšie na podvod. Existuje zopár serióznych projektov ako napríklad 21.co alebo StorJ. 21.co je platforma, kde si vytvoríte účet a pokiaľ Vás niekto chce kontaktovať, musí Vám zaplatiť vami určenú cenu. To je výhodné napríklad ak dostávate veľa správ na LinkedIn od headhunterov, ktorí sú za to platení. Môžete sa tiež prihlásiť do listov, kde raz za čas dostanete platený dotazník. Všetko je na pozadí vyplácané Bitcoinom. Ak chcete vedieť viac tento článok vysvetľuje 21.co.

StorJ umožňuje zdieľať časť vášho disku ostatným. Čím viac a dlhšie zarábate tým viac môžete zarobiť. Keďže služba musí konkurovať existujúcim službám, tak nečakajte obrovské zárobky. Ja som pri bežnom používaní domáceho PC zarobil ani nie dva doláre. Ak však máte voľné disky, alebo server, oplatí sa to vyskúšať.

Steemit je sociálna platforma, kde môžete byť odmeňovaní ostatnými čitateľmi za svoju aktivitu.

Ako investovať gamblovať?

Netvárme sa, že to, čo robí väčšina ľudí s kryptomenami, je investovanie. Podobá sa to oveľa viac hracím automatom. Ľudia nevedia čo robia, sú vzrušení, majú pocit kontroly pričom v ich prípade je to o šťastí a nakoniec väčšinou i tak vyhrá kasíno, alebo v prípade kryptomien automatizované skripty alebo profesionálni investori. Tí majú oveľa väčšie množstvo prostriedkov a sú schopní pohnúť cenou kryptomien na Váš úkor.

Ak nechcete venovať veľa času kryptomenám, tak sa osobne prikláňam ku názoru, že najlepšie je nakúpiť 1 až 3 kryptomeny, uložiť ich bokom a zabudnúť na ne. Potom sa na ne pozriete o rok, dva, či si za zisk viete niečo pekné kúpiť. Samozrejme, vložte len peniaze, ktoré ste ochotní stratiť.

Ktoré meny kúpiť

Radšej ostaňte pri viac populárnych menách ako je Bitcoin, Ethereum, Litecoin. . O Bitcoine ste samozrejme počuli. Ethereum je druhá najpopulárnejšia mena, ktorá je viac ambiciózna, ale aj viac riskantná ako je Bitcoin. Jej cieľom je umožniť spúšťať kód na obrovskej sieti počítačov narozdiel od dnešného stavu, kde väčšina kódu beží na uzavretých zariadeniach plne pod kontrolou ľudí, ktorí by v teórii nemali, ale v praxi zneužívajú svoju moc. O Litecoin sa zvyklo hovoriť ako o striebre medzi kryptomenami. Určená podobne ako Bitcoin hlavne na platbu a v poslednej dobe zažila zopár podstatných noviniek, ktoré sa len ťažko darí pretlačiť na Bitcoine.

Každá z týchto mien je na trhu dlhšie a má za sebou tím, ktorý sa jej venuje.  To nezaručuje úspech, ale aspoň sa vyhnete podvodom a amatérskym projektom, ktorých je množstvo. Existujú aj ďalšie zaujímavé meny, ale tie neodporúčam pre začiatočníkov. V žiadnom prípade nekupujte meny, na ktoré ste náhodou narazili na internete alebo (a teraz nepreháňam) na prednáške v hoteli.

Dane

Na koniec ešte pripomínam, že zisk z predaja kryptomien je stále zisk, ktorý je potrebné zdaniť. Narozdiel od populárnej predstavy meny ako je Bitcoin, nie sú úplne anonymné a nevystopovateľné. Pre bližšie informácie ohľadom daní a Bitcoinu odporúčam článok Príjmy a tržby v bitcoinoch: ako ich vykázať a zdaniť?